Třída VIII.C v DPS

Návštěva DPSVe středu 10. října proběhl v Domě s pečovatelskou službou Staré Město den otevřených dveří. Toto zařízení se nachází v bezprostřední blízkosti naší školy – v ulici Bratří Mrštíků č.p. 2015 a otevřeno je pro veřejnost kažoročně. Letos se exkurze zúčastnili žáci VIII.C.

Dům s pečovatelskou službou Staré Město má kapacitu 45 bytů a v současné době se tam nachází 64 klientů. Jeho posláním je poskytovat kvalitní pomoc a podporu lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu mentálního nebo jiného postižení. Toto zařízení umožnuje postiženým lidem udržovat vztahy s druhými lidmi a zároveň žít kvalitní život, v rámci jejich možností. Snížená soběstačnost je snížená schopnost člověka uspokojovat své základní potřeby, především vykonávat všední denní činnosti (toaleta, oblékání, stravování, nákupy, péče o domácnost apod.). Zřizovatelem Domu s pečovatelskou službou je Obecní úřad Staré Město.

Po příchodu do zařízení nás velmi mile přivítal zdejší personál a provedl po rozsáhlých prostorách. Měli jsme možnost se podívat do společenských místností, prostor určených pro zaměstnance – kuchyně, prádelna, ošetřovny a také jsme nahlédli do soukromých pokojů klientů, abychom měli představu o tom, jak žijí.

Co nás zde velmi překvapilo, je vlastní vysvěcená kaple. Na dotaz žáků, proč je v zařízení kaple, jsme se dozvěděli, že většina klientů sem přišla z velehradského Domu s pečovatelskou službou, kde byli zvyklí na bohatý duchovní život. Dále žáky velmi zajímalo, zda se už někdy stalo, aby nějaký klient utekl. Ošetřovatelka nám řekla, že DSP je otevřeným zařízením a už se to v minulosti stalo. Naštěstí je okolí velmi hustě osídlené a klient se vždy našel v blízkém okolí.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

 

 

 

 

 

Sdílejte!