Poznávací zájezd do Londýna

ZŠ Staré Město v LondýněStejně jako každý rok, i letos jsme našim žákům nabídli možnost vycestovat do zahraničí – přesněji do Londýna. Cílem bylo seznámit se s kulturou a životem v hlavním městě Velké Británie a zároveň si ověřit znalosti anglického jazyka v běžných situacích každodenního života. Na cestu jsme se vydali 21. června v počtu 43 žáků a 3 pedagogů. Naše cesta vedla přes Německo, Belgii, Francii, kde jsme se z přístavního města Calais trajektem přeplavili na břeh Doveru ve Velké Británii. Do našeho vysněného cíle jsme se dostali v brzkých ranních hodinách. Cesta byla náročná a dlouhá, ale vidina Londýna všechny motivovala.

Sobota byla naším prvním poznávacím dnem. Nejdříve jsme začali prozkoumávat hlavní část Londýna, která se nazývá City of London, kde nám paní průvodkyně povídala o Loyd´s Bank či Gherking (okurka). První společná fotka vznikla u St. Paul Cathedral (katedrály sv. Pavla), odkud jsme pokračovali přes Millenium Bridge, kolem Globe Theatre a křižníku Belfast podél řeky Temže na Tower Bridge, který jsme měli možnost poznat i zevnitř. Po hodině strávené na Tower Bridge jsme se vydali do královské pevnosti Tower, kde jsme mohli zhlédnout královské korunovační klenoty, nádvoří s havrany či White Tower s expozicí středověkých zbraní, mečů a brnění. Na závěr sobotního dne jsme navštívili Doky sv. Kateřiny. Během cesty na ubytování jsme zastavili u Královské observatoře na Greenwichi, která je známá svým Nultým poledníkem. Měli jsme tak možnost stát jednou nohou na západní a jednou nohou na východní polokouli naší země.

Druhý den započal v 8:00, kdy jsme opustili hotel F1 a vydali se opět směr centrum Londýna. První a zároveň nejatraktivnější zastávkou bylo London Eye, odkud viděli krásy celého města z ptačí perspektivy. Následovala cesta přes řeku Temži k Big Benu a budovám parlamentu (the Houses of Parliament). Během cesty na Trafalgar Square jsme zastavili u Westminster Abbey, opatství známé dětem díky sňatku prince Williama a Kate Middleton. Kolem Downing street No10 jsme přišli až na Trafalgar Square, kde se nachází Národní galerie (National Gallery). Ve Velké Británii je v čele královna Alžběta II a nezhlédnout její palác by byla velká chyba. Proto jsme se vydali přes královský park St. James´s Park, který se rozkládá východně od Buckinghamského paláce a západně od Downing Street přímo k tomuto paláci. A jelikož se blížil čas oběda, nebylo krásnějšího místa než je Hyde Park, kde jsme načerpali síly na odpolední putování hlavním městem. Před opuštěním Hyde Parku jsme mohli zhlédnout tradiční nedělní událost nazývanou Speaker´s corner, kde lidé svobodně vyjadřují své názory. Radostným okamžikem se stala ulice Oxford Street, která je známá pro velké množství různých obchodů. Zde jsme si všichni koupili nějaký ten suvenýr jako vzpomínku na Londýn. Ulice Regent Street nás dovedla na Piccadilly Circus s typickou černou fontánou a sochou Erose. Závěrečnou pomyslnou třešinkou na dortu byl 4D film, který byl shrnutím všech těch úžasných míst a památek, které jsme v Londýně za dva dny navštívili. Všemi památkami nás provázela zkušená paní průvodkyně. Díky ní si žáci odnesli spoustu zajímavých informací, poznali kulturu města, o kterém se učí ve škole a vyzkoušeli angličtinu v praxi.

A co se žákům v Londýně líbilo nejvíc?  Tady jsou některé jejich postřehy: „Celý Londýn se mi moc líbil. Hlavně Tower Bridge a London Eye.“ „Hustý byl trajekt, jízda v noci je supééér. Poděkujme paní průvodkyni za to, že nás zavedla na zajímavá místa. Dík patří také pánům řidičům, kteří neváhali klidně v noci otevřít zavazadlový prostor.“ „Bylo to skvělé, mám zážitek na celý život.“ „Všechno bylo bezva. Památky, hotel, nakupování. Vzpomínat budu ještě dlouho.“

 

Sdílejte!