Krajské kolo Hlídek mladých zdravotníků v Blansku

Mladí zdravotníciV sobotu 8. června 2013 v brzkých ranních hodinách vyrazila naše skupinka šesti mladých zdravotníků po vítězném ´tažení´ v okrese poměřit své síly se svými vrstevníky v krajském kole Hlídek mladých zdravotníků v Blansku. Po téměř tříhodinové cestě, doprovázeni na tuto dobu nezvykle horkým počasím, jsme dorazili do prostor shromaždiště na blanenském zimním stadionu. Jeho chladná zákoutí nám poskytla vítané zázemí před samotným začátkem soutěže. Do Blanska si přijelo zasoutěžit 22 hlídek z celé České republiky, po 11 účastnících ve dvou kategoriích. Byli jsme naprostými nováčky.

První soutěžní stanoviště bylo víceméně oddychové. Raněného se zlomeným bércem bylo třeba na improvizovaných nosítkách odnést do bezpečí. S touto disciplínou se děti zdárně vypořádaly. Hned druhé stanoviště s přísnými rozhodčími nás uvedlo do opravdu velmi reálné situace. Křičící žena v podloubí nás upozorňovala na mladou ženu, která nezvládla řízení a nabourala do budovy. V autě bylo přítomné i velmi malé, v po nárazu vzniklém nepořádku těžko nalezitelné dítě, které hlídka klasifikovala jako novorozence. Toto rozlišení, na které je vázána další ošetřovatelská péče, nás připravilo o cenné body. Po ošetření zlomené klíční kosti u řidičky a resuscitaci kojence jsme se přemístili k dalšímu soutěžnímu stanovišti. V prostorách fotografického ateliéru jsme nalezli oběšenou mladou ženu, nad jejímž zoufalým činem naříkal její přítel. Vyzbrojeny prvními zkušenostmi a zoceleny prvním nezdarem předvedly děti skvělý výkon, kterému se dalo jen máloco vytknout. Další dvě stanoviště, tentokráte oddychová, se nacházela na blanenském náměstí. Nemilosrdně bičováni ostrými slunečními paprsky na otevřeném prostranství jsme řešili dopravní situace, zatímco soutěžní družstvo malých dětí absolvovalo jízdu zručnosti. V jedné z uliček vedoucích z náměstí, díky ostrému slunci i v tuto pozdně odpolední dobu téměř liduprázdné, nás očekávali nevidomí. Dali nám nahlédnout do svého každodenního světa. S rouškou na očích a se slepeckou bílou hůlkou v ruce jsme zdolávali reálný terén s řadou přirozených překážek. Po prověření kvality a vybroušenosti všech našich smyslů jsme odpočívali usazeni na chodníku hladíce starého slepeckého psa Fila. V poslední soutěžní disciplíně jsme ošetřovali trojici mladých lidí po bitce. Krvácející nos hysterické ženy, poraněné břicho a hlavu jsme zvládli bez obtíží. Se zmrzlinou v ruce jsme se vydali zpět na zimní stadion vyposlechnout si verdikt hlavního rozhodčího. 3. místo v této náročné soutěži bylo pro nás jako nováčky vzhledem k počátečnímu nezdaru velkým a neočekávaným překvapením. Úspěch jsme před nástupem do vlaku, který nás měl odvézt domů, oslavili dětským šampaňským. Natěšeni jsme začali spřádat plány pro příští rok: vyhrát, co se v Česku ´dá´ a odjet reprezentovat Českou republiku do zahraničí. Přejte nám štěstí, aby se naše přání skutečně vyplnilo.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

 

Sdílejte!