Exkurze do Dalešic a Dukovan

Letos jel jen jeden autobus. Nejprve jsme navštívili přečerpávací vodní elektrárnu v Dalešicích. Po zhlédnutí  filmu v informačním středisku nás paní průvodkyně pustila na ochoz, kde se právě posunoval jeřáb a poté nás pustila do samotného provozu plně automatizované stanice. Tady jsme si mohli nafotit i opravu transformátoru a ocitli jsme se i v nitru hráze (nejvyšší v ČR – měří 100 m na výšku, délka 350 m), kde foťáčky mobilních telefonů cvakaly naplno.

O půl dvanácté jsme již byli v JE v Dukovanech. V informačním středisku jsme nejenže zhlédli dva krátké filmy, ale mohli se stát např. palivovými články v simultánním reaktoru, dozvěděli se, jak se ukládá radioaktivní odpad, a jak vlastně celá elektrárna funguje.

Po dvou hodinách nabitých informacemi všichni nasedli do autobusu, abychom přejeli rychle do Brna, kde jsme ještě v planetáriu zhlédli pořad Hvězdy pod mikroskopem.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte!