Den ve staré škole

„Jak žili lidé dříve“ a jak se odlišoval život, bydlení a předměty denní potřeby od dnešní doby, objevovali žáci třetích ročníků v dlouhodobém projektu.
Už ve druhé třídě jsme navštívili skanzen ve Strážnici, kde jsme pracovali jako dříve: hrabali jsme seno, sbírali jsme dříví na podpal, starali se o rodinu a stavení. Na začátku třetího ročníku jsme obdivovali bydlení a život v krásných dřevěných valašských chalupách v Rožnově pod Radhoštěm a seznámili jsme se se starými řemesly. Vyzkoušet si a prožít na vlastní kůži jeden den ve staré škole a zjistit, jak žily děti dříve, jsme zvolili na závěr našeho projektu. Do staré školy jsme přišli v dobovém oblečení (100 – 150 let zpátky) s polínkem do kamen, s krajíčkem suchého chleba, vajíčkem, jablíčkem, či sušeným ovocem, plecháčkem a s několika hadříky na hraní. Všechno jsme si svázali do ranečku. A škola mohla začít. Trénovali jsme krasopis, zvonilo se zvonečkem, vrzali jsme na „skřipky“, nanosili jsme si vodu ze „studny“, zatopili v kamnech, zhlédli jsme dobový film Páni kluci, vyrobili jsme si panenky z polínka, chutně a skromně jsme posvačili, vyzkoušeli jsme rákosku a klečení na polínku, zacvičili jsme si po staru na dvoře naší školy a vše jsme zapíjeli doušky čisté vody.

Sdílejte!