Putování po Valašském království skončilo

Žáci třetích ročníků se v týdnu od 27. září do 1.října vydali na ozdravný pobyt do Švestkozemě neboli na území ogarů a cérek Praotce Čecha, no prostě vyrazili jsme na Valašsko …
Ubytovali jsme se v hotelu Jelenovská nedaleko Valašských Klobouků. Služby hotelu předčily naše očekávání: pestrá a hojná strava, příjemný personál, krásné a čisťoučké jizbičky, když venku přituhlo, přitopili nám, když jsme byli špinaví, oprali nám. A co nás okouzlilo nejvíce, okolní valašská příroda. Program putování souvisel jednak s pobytem v krásné přírodě, jednak s učivem prvouky ve třetím ročníku: Krajina kolem nás a Jak lidé žili dříve. A kde jinde než na Valašsku bychom našli tolik ukázek minulého a dávno zašlého života a přesto stále živého. Proto jsme si nemohli první den nechat ujít návštěvu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde nás okouzlily kopie starých dřevěných chalup s ukázkami starých lidových řemesel. Lidová řemesla jsme si mohli vyzkoušet o dva dny později ve skromném prostředí původní dřevěnice KOSENKY č. p. 11 ve Valašských Kloboukách. Zpracovávali jsme ovčí vlnu, předli na kolovrátku, poleželi si na peci a vyrobili jsme si dřevěný štípaný šindel. Seznámili jsme se s tradicemi Valašska, písničkami, folklorem, pověstmi a místním jazykem. Prošli jsme se po kopcích a dolinách Valašska, byli jsme pasováni na čestné občany Valašského království, a proto musíme dodržovat povinnosti občana Valacha: – Neztrácat humor – Neztrácat ovce – Neztrácat valašku Naše putování jsme zakončili návštěvou půvabného lázeňského městečka Luhačovice, kde jsme ochutnávali minerální prameny z darů naší země: Dr. Šťastného, Ottovku či nejznámější Vincentku. Na cestovní pas Valašského království jsme se mohli vrátit domů, sice trochu od bláta, protože počasí nám opravdu nepřálo, ale zato pěkně po valašsku vydovádění….

Sdílejte!