Osvětim

Dne 6. května navštívili žáci 9. tříd koncentrační tábor v Osvětimi na území Polska.
Velmi nepříznivé počasí, hustý déšť a blížící se výročí konce 2. světové války dotvářely atmosféru, kterou si lze jen těžko představit.
Když jsme procházeli rozbahněnými cestami mezi jednotlivými cihlovými bloky a slyšeli kolem jazyky z celého světa, uvědomovali jsme si, jaký význam má toto muzeum dnes.
Je to téměř živá připomínka toho, jaké hrůzy zde před 70 lety prožívali lidé a co museli vytrpět. I my jsme se sem vydali s úmyslem připomenout si, co se zde odehrávalo. Přestože nacisté zlikvidovali většinu důkazů o existenci tohoto vraždění, dokázali jsme si alespoň částečně představit, co zde před 65 lety vzbudilo hrůzu i u otrlých sovětských vojáků. Rudá armáda dorazila do Osvětimi 27. ledna 1945. Od této chvíle až dodnes si lidé připomínají nelidské zacházení se statisíci lidmi v tomto táboře. Tato pravda by se měla šířit stále. I my jsme svou návštěvou Osvětimi přispěli k šíření této pravdy.
Jakub Ketman 9. B

Sdílejte!