Bylinkové čaje

V tomto neobvykle chladném období proběhla ve třetích třídách příjemná beseda s pracovnicí SVČ Klubko ze Starého Města,

která zajímavou formou hry děti seznámila s různými bylinkami. Děti poznávaly bylinky na obrázcích a rozeznávaly je také podle vůně.
K nejzajímavějším činnostem patřila ochutnávka bylinkových čajů. Děti se nejvíce zajímaly o pelyněk, protože se o něm učí v českém jazyce ve vyjmenovaných slovech. Svou neodbytností získaly cenné informace nejen o pelyňku, který se používá při žaludečních nevolnostech. Děti se dozvěděly, že už po tisíciletí se bylinkové čaje pijí hlavně kvůli svým léčivým, uklidňujícím, či povzbuzujícím účinkům, ovšem častokrát jsou i velmi chutné. Například jsme ochutnali: Heřmánkový čaj, který se používá už od pradávna při trávicích potížích, ke zklidnění nervů a k omezení úzkosti. Meduňkový čaj, který je nejlepší je z nesušených listů a působí hlavně na nervy, zlepšuje trávení a při chřipce zlepšuje horečnaté stavy. Čaj z lipového květu, který je velice oblíbený uklidňující čaj, který zmírňuje bolesti hlavy a pomáhá při usínání. Lipový čaj také snižuje teploty při nachlazení a chřipce. Šípkový čaj. Tento čaj je bohatý na vitamin C a používá se jako prevence při nachlazení a infekci. Pro lepší chuť se do čaje přidává kousek citronu nebo jeho kůry.Mateřídouškový čaj, který ulevuje od bolestí a má povzbuzující účinky. Doporučují ho lékaři při nachlazeních, chřipkách, bronchitidě, ale také při zánětech uší a nosních dutin. Kopřivový čaj. Říká se mu tzv. pročišťující čaj a funguje jako tonikum. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálů, včetně železa. Pomáhá při různých alergiích a při kopřivce a rýmě.

Sdílejte!