Slovenské představení Kufor

Ihned po besedě s pamětníky holocaustu zhlédli žáci devátých ročníků  divadlo v podání slovenského souboru – Kufor.

Děj vyprávěl o Židech na Slovensku, kterým byly vydány zákazy, přišli o práci, majetek i o přátele. Blíže se  zaměřuje na příběh sourozenců, dívky a chlapce, jejichž rodiče byli odvedeni do koncentračního tábora.
        Po nějaké době jim přichází dopis s datem i hodinou, k níž se měli dostavit na nádraží na cestu do ghetta také oni sami, měli dovoleno vzít si s sebou pouze jedno malé zavazadlo. Byli naloženi do vlaků a odvezeni do ghetta, toto však byla jen zastávka na cestě za smrtí. Mladá dívka Hana pak byla odvezena do koncentračního tábora. Zde se setkala s dřívějšími kamarádkami, kde byly všechny označeny. Bohužel Hana byla poslána do plynové komory, pro jejího bratra to byla velmi zničující a šokující zpráva, zůstal na světě úplně sám, jen tak najednou ztratil všechny a všechno. Přesto někteří lidé i dnes chtějí popřít, že se tato skutečnost stala. Prosím, nedopusťme to, tato historie už se nesmí nikdy opakovat.
 
Jana Hrnčiříková, 9. A

Sdílejte!