Dalešice a Dukovany

30. září jsme se my deváťáci vydali na exkurzi do Dalešic a Dukovan.
Museli jsme vstávat hodně brzo, protože jsme jeli už v 6 hodin ráno. Pro některé to bylo trochu silné kafe. Autobusem jsme jeli přibližně 2 hodiny. Naše první zastávka byla v Dukovanech, kam jsme se šli podívat a dozvědět se něco o jaderné elektrárně. Průvodce nám pustil zajímavý film o téhle elektrárně, potom nám ukazoval a vysvětloval, kde se co dělá. Věděli jste např., že v jaderné elektrárně pracuje asi 2000 lidí? Anebo že elektrárna stála už v roce 1987 asi 24 miliard Kč, kdežto teď by stála něco přes 100 miliard Kč? Kdybyste chtěli celou elektrárnu obejít do kola, našli byste asi 6 km. V jaderné elektrárně jsme byli asi 2 hodiny. Potom jsme se vydali do Dalešic prozkoumat vodní elektrárnu. Tady nám paní průvodkyně také pustila krátké video. Někteří byli tak zmožení z cesty, že na chvíli i usnuli. Také nám ukázala vodní turbíny. Dozvěděli jsme se, že nádrž Dalešice má objem 127 mil m3 vody, nebo také, že má svým výkonem 450MW a rychlostí najetí na plný výkon nezastupitelnou úlohu při regulaci výkonu celostátního energetického systému. V přečerpávací vodní elektrárně jsou instalována 4 soustrojí s rezervními Francisovými turbínami pro maximální spád 90 m. Po 2 hodinové prohlídce vodní elektrárny jsme se vydali k autobusu, který nás zavezl do restaurace Dalešického pivovaru, kde jsme si objednali jídlo. (Pro zajímavost: v tomto pivovaru se natáčel známý film Postřižiny.) Po jídle jsme se už vydali domů. Tato exkurze byla velmi zajímavá. Hodně jsme se toho dozvěděli.

Barbora Nucová, IX. C

Sdílejte!