Giovanni Boccaccio – Dekameron

19. března 2008 navštívili žáci 7. , 8. a 9. ročníků divadelní ztvárnění věhlasné renesanční prózy Giovanna Boccaccia Dekameron.
Dekameron patří k pilířům světové literatury. Boccaccio jej napsal v době strašné morové rány, která postihla Itálii ve 14. století. Navzdory tomuto tragickému rámci, do něhož je vyprávění zasazeno, jde o historky převážně rozpustilé, pikantní a vtipné.
V jevištní adaptaci Dekameronu jsme seznámeni s Arturem, který nás jako hlavní hrdina vtahuje do všech příběhů. Je to současný muž, inteligentní, zajištěný, ne-li přímo bohatý, přesto jaksi života neschopný. Opustila ho partnerka, žije v neustálém stresu a strachu ze světa kolem sebe, neumí být šťastný, je odkázán na pravidelné schůzky se svým psychiatrem. Arturova diagnóza by mohla nést název „civilizační mor“, který jej rozkládá a ničí zaživa.
Jedné noci se stane něco jako zázrak. Do Arturova domu vtrhne rozverná skupina nevázaných lidí, kteří si u něj počínají jako doma. Tvrdí, že se k němu uchýlili před černou smrtí, tedy morem, který řádí všude kolem, a míní nebezpečné období prožít společně s ním v radovánkách a vyprávění. Společnost chce pouze jediné, aby Artur naslouchal jejich příběhům a nechal se jimi unášet… Prvotní zděšení postupně prchá a do Arturova srdce a mysli začíná vstupovat radost, smyslnost, zvědavost, chvílemi i strach o život – a hlavně touha. Veselí kumpáni a svůdné dámy jej vezmou do světa sedmi Boccacciových příběhů. Artur díky nim zažije různá dobrodružství, dostane se do středověké Itálie, setká se spoustou kuriózních lidí, krásných žen, ale i podvodníků, podvodnic, zlodějů a šarlatánů, bude svědkem i aktérem příhod, které by sám nikdy neprožil. Pozná i drsné stránky této doby a půjde mu dokonce i o krk. Prostě nahlédne na život z úplně jiné stránky. Svět renesance, ve kterém vítězí přirozenost a živočišnost, mu ale zachutná. Zapomene na svou dosavadní existenci. „Nakazí se“ jejich vitální energií. Jak už to bývá, v nejlepším všechno končí. Společnost zmizí. Byla vůbec skutečná? A kdo to tedy vlastně byl?! Artur se ocitá v realitě. Už je to ale trochu jiný Artur, díky příběhům z Dekameronu dostal řádnou injekci chuti do života…Mgr. Jarmila Tomešková

Sdílejte!