Exkurze do Dukovan a Dalešic

V úterý 27. listopadu se žáci 9. tříd zúčastnili exkurze do Dalešic a Dukovan.
          Vyjížděli jsme ještě za tmy o půl sedmé ráno. 9. A, B a část 9. E jeli napřed do Dalešic, druhý autobus s 9. C, D a druhou částí 9. E jel do Dukovan. Všude na nás byli přísní, takže obě skupiny musely čekat až na danou dobu. My v Dukovanech asi jen 20 minut, ale v Dalešicích čekali témeř  tři čtvrtě hodiny. No, možná nevadilo, protože tam byl sníh, což byl pro deváťáky neobyčejný zážitek.           V Dukovanech nám nejdříve promítli 2 filmy, jeden o alternativních zdrojích energie, druhý o JE Dukovany. Poté si nás rozdělili do tří skupin a ukázali nám, jak to vypadá v elektrárně. Samozřejmě jen „jako“, protože do provozu se nechodí. Ve skutečné velikosti jsme viděli reaktor. Žáci si mohli stoupnout mezi regulační tyče, takže měli až obavy, aby je to nezasunulo mezi palivové články. Ale články se spustily jen kousek, takže nikoho neohrozily.          V Dalešicích nám také nejdříve promítli 2 filmy, první o vodních elektrárnách a druhý o stavbě Dalešické přehrady a pak nás vzali do samotného provozu. Až tam si člověk uvědomí, když vidí ty obrovské turbíny, jak ohromnou sílu voda má, když dokáže turbínu spustit na plný výkon za 55 sekund.          Věřím, že mohli být všichni spokojeni s tím, co viděli, ale znáte to. Někdo si třeba vůbec neuvědomil, že se sem už nemusí nikdy dostat, takže výkladu průvodců nevěnoval až takovou pozornost, jakou by měl.           Velké poděkování patří i samotným řidičům, kteří jeli velmi opatrně a dobře nás dovezli tam i zpět.

Sdílejte!