Osmáci na zajímavé exkurzi

Žáci všech osmých tříd ve středu 26.září navštívili  elektrárnu Dlouhé Stráně a papírnu ve   Velkých Losinách.
V chráněné krajinné oblasti Jeseníků  je přečerpávací elektrárna nenásilně začleněna do krásné přírody a přestože počasí nebylo zrovna příznivé, měli žáci možnost dostat se až k horní nádrži ve výšce 1350 metrů, kde se jim naskytl nádherný výhled.
Neméně zajímavá byla i návštěva podzemních prostor elektrárny a výklad doplněný videozáznamem. Princip činnosti elektrárny spočívá v tom, že v noci nakupuje levnou elektřinu a přečerpává vodu do horní nádrže. Ve špičkách, kdy je spotřeba elektřiny veliká, dodává pak do sítě vlastní vyrobenou elektřinu za mnohem vyšší cenu. Využívá při tom obrovské energie vody a výškového rozdílu dolní a horní nádrže, který činí zhruba 500 metrů.
V papírnách si žáci poslechli historii vzniku papíru, prohlédli si muzeum plné vzácných historických exponátů i model prvního stroje na výrobu papíru. Nejvíce je však zaujala samotná výroba papíru. Z exkurze si osmáci odvezli kromě poznatků také pěkné suvenýry.

Sdílejte!