Proč se říká?

Podobat se jako vejce vejci = být neuvěřitelně podobný.
Do dějin Francie se významně zapsali dva králové z rodu Bourbonů-Ludvík XIII. a Ludvík XIV. První z nich  byl odpůrcem Habsburků a pronásledoval hugenoty, tj. francouzské protestanty. Podle pověsti se prý jeho manželce Anně Rakouské narodila dvojčata – bratři. Z obavy, aby se nestali konkurenty v boji o trůn, byl jeden vychován v ústraní a později uvězněn. Ludvík však o jeho existenci věděl, a snad měl i výčitky svědomí. Když mu totiž jednou přinesli k snídani vejce, prý se rozčílil, mrštil s nimi o zeď a křičel: ,,Však já vím, co mi předhazujete – že jsme si podobni jako vejce vejci!“
Zdálo by se, že francouzský král Ludvík XIV. a mořeplavec Kryštof Kolumbus nemají nic společného. Ač to zní neskutečně, spojovalo je vajíčko, respektive to, co s ním prováděli. Zatímco francouzský král je házel po zemi, Kolumbus na něm osvědčoval svůj důvtip a dokázal nemožné: postavil vejce na špičku! Ťukl s ním totiž o stůl, takže se skořápka jen nakřápla, a vejce stálo. Tuto historku připsal Kolumbovi roku 1565 italský spisovatel Benzoni v knize Dějiny Nového světa.
Zpracovala Veronika Stuchlíková 9.a

Sdílejte!