Proč se říká?

Pyramidální hloupost
= neuvěřitelná, neskutečná veliká, „do nebes sahající“ hloupost.
Neuvěřitelné se zdály už součastníkům egyptské pyramidy, jediné ze sedmi divů světa, které zůstaly stát dodnes. Jejich název je odvozen z řeckého slova pyramis = jehlan.
Už od IV.dynastie (2723-2563 př.n.l.) vznikaly pyramidy ve tvaru jehlanu. První z nich dal postavit zakladatel IV.dynastie Snofrew v Médúmu. Největší z pyramid je ovšem tzv. Velká nebo-li Chufeova pyramida u egyptské Gízy. Je vysoká 147m, strana základny měří 230 m a celá pyramida je sestavena z téměř dvou miliónů kamenných kvádrů.
Do pyramid a pohřebních komor byli faraóni ukládáni s neuvěřitelnými poklady. Vchod do nich byl sice po uložení faraónova těla zazděn, ale to vykrádačům hrobek nijak nevadilo. Zatím jedinou hrobkou, kterou zloději přehlédli, byla hrobka faraóna Tutanchamóna z XVIII. egyptské dynastie.
Není bez zajímavosti, že stupňovité pyramidy s podobnou funkcí, se schodištěm a na vrcholové plošině s chrámem, jsou známé i z předkolumbovských indiánských kultur. Přídavné jméno pyramidální označujeme nejen věci, které mají tvar pyramidy, ale i to, co je neobyčejně velké, obrovské, ohromující.
„A proč se říká pyramidální hloupost?“ Uznejte sami: mělo smysl, aby pro jediného faraóna  stavělo hrobku sto tisíc lidí dvacet let?Zpracovala Veronika Stuchlíková,9.a

Sdílejte!