Proč se říká?

Být grogy = původně opilý grogem, nyní ve sportu vyčerpán, neschopný dalšího boje.
Kolem poloviny 18.století již nemohl anglický vnitřní trh spotřebovat rychle rostoucí produkci domácího průmyslu, a proto vzrostl význam kolonií jako obbytišť anglického zboží.
V anglické flotile byl zaveden zvyk, podle kterého dostávala posádka denní příděl rumu, což často vyvolávalo opilost a zcela pochopitelně narušovalo i kázeň a disciplínu. Proto nařídil v roce 1940 admirál E.Vernon (zemřel 1757), aby místo pravidelné dávky rumu dostávali jeho námořníci rum ředěný studenou vodou. Už předtím byl známý pod přezdívkou „Old Grog“.
Dnes známe grog ve vylepšené podobě, tj. jako směs horké vody, rumu, cukru a řezu citrónu, někdy okořeněnou skořicí nebo hřebíčkem.ZpracovalaVeronika Stuchlíková,9.a

Sdílejte!