Proč se říká..

Svůdný jako Casanova = záletník, dobyvatel ženských srdcíPodobně jako Don Juan se stal i Giovanni Giacomo Casanova synonymem pro člověka, který láme na potkání srdce krásných žen a je jejich nenapravitelným a nepolepšitelným svůdcem.
Narodil se v Benátkách v herecké rodině, pohyboval se však v nejvyšších kruzích a jeho život provázel nespočet skandálů, které jej nutily často měnit působiště. Doslova o něm platilo, že byl jednou dole a podruhé nahoře.
Na vlastní kůži poznal proslulé benátské vězení, kde se ocitl ve svých třiceti letech. Podařilo se mu téměř nemožné – v roce 1756 z přísně střeženého vězení uprchl a na čas se usadil v Paříži.
Zcestoval celou Evropu, pohyboval se jako ryba ve vodě v prostředí velkoměst i panovnických dvorů, býval lvem salónu, sršel vtipem a okouzloval okolí. Na druhé straně se živil jako falešný hráč. Byl také placeným špiónem ve službách francouzského krále Ludvíka XIV..
Teprve ke konci života se usadil.Přijal nabídku hraběte z Valdštejna a stal se jeho knihovníkem na zámku v severočeském Duchcově. Zde sepsal francouzsky své paměti nazvané Historie mého života, v nichž barvitě vylíčil svůj bohatý život, naplněný dobrodružstvím i milostnými avantýrami, kterými si zajistil nesmrtelnost.Zpracovala Valentina Savkiv, 9.e

Sdílejte!