Příběhy z vyjmenovaných slov

Návštěva u babičky
Náš syn Zbyněk často jezdí k babičce do Přibyslavi.  Vždy se jde projít do zahrady, kde babička chová dobytek, kobyly a býky. Ve vysoké trávě nachází různý hmyz, hlemýždě a občas se kolem něj prosmýkne dokonce slepýš. Občas zabloudí i na půdu a prohlíží si starobylý nábytek, lyže, mlýnek na kávu a vycpané ptáky, např. sýčka, výra…
Babička Zbyňkovi obvykle připraví na večeři polosyrový biftek se sýrem, který Zbyněk jí nablýskaným příborem. A po jídle si jako správný obyvatel Bydžova poručí bylinný přípitek z pelyňku. Po večeři sebou smýkne do postele a zpytuje svědomí, že se zase přejedl.
Marcela Fryštáková, 9.D
Výlet pod Lysou horuBystrý Zbyněk a Přemysl šli sbírat byliny. Pod Lysou horou uslyšeli houkat sýčka. Začali hledat jeho bydlo. Čas rychle plynul. Vtom se začalo blýskat. Mysleli si, že se mýlí, ale hmyz se snášel k zemi. Dali se do běhu.
Klopýtali přes pařezy. Zakopli o pýchavku. Míjeli hlemýždě. Z mýtiny zahlédli starý mlýn. Napadla je myšlenka schovat se v něm. V mlýně běhaly myši. Chlapci klopýtali přes staré harampádí. Při zablýsknutí se třpytily pavučiny. Měli strach z netopýra.
Brzy bylo po dešti, půda začala osychat. Chlapci zavýskli radostí, proběhli vysokou travou a byli pyšni na svou výpravu. Brzy byl večer.
David Vaněk, 9.D Z Kobylis na VyšehradVýpravčí zapískal, vlak zasyčel a vyjel z Kobylis. Usadila jsem se v nejbližším kupé. Naproti mně seděla žena v bílém klobouku a vykřikovala na své dva syny:,,Vy syčáci! Co to zase vymýšlíte?“
Chlapci se na ni zlomyslně podívali. Matka jim chtěla něco namítnout, tu se ale do hovoru vložil postarší pán s lysinou sedící vedle mě. Začal vykládat o výchově svého syna, že studuje na Vysoké škole v Litomyšli a že se nevídají. Raději jsem vyndala Vyšehradské noviny. Zrovna, když jsem četla o výskytu a vyhynutí vyder, přišla průvodčí. Vyptala si lístky a dodala, že přijíždíme do Vysočan. Žena v bílém vyskočila s hlasitým:,,Vystupovat!“ Chlapci vyběhli, žena si posbírala své knihy o bylinkách a zmizela.
Po chvíli si přisedl pán, sípal nachlazením a zíval únavou. Pán s lysinou mu začal vyprávět. Líčil mu, jak vyzrál nad lýkožroutem, který napadl jeho osiku. Škoda jen, že vlak dorazil na Vyšehradské nádraží a já musela vysednout.Veronika Janíková, 9.D 

Sdílejte!