Soused od vedle

Možná nevíte, že v současné době žije v České republice kolem 256 000 cizinců a jejich počet se neustále zvyšuje.
Budeme si muset zvyknout na to, že s námi ve třídě budou sedět v lavicích i spolužáci jiných národností. Aby to pro nás nebylo tak těžké, vznikají nejrůznější aktivity, které toto pomohou usnadnit nám i jim.
Ve Zlínském kraji probíhá projekt Rodina od vedle, jehož součástí je i pozvání rodiny cizinců na oběd do české rodiny. Rodiny se poznají, ochutnají navzájem svá národní jídla, poznají prostředí, atmosféru jednotlivých rodin a předají si dárečky. Vznikají tak pevná přátelství, která cizincům pomáhají se plnohodnotně zapojit do české společnosti.
V rámci tohoto projektu se uskutečnila v naší škole hodina multikulturní výchovy, která proběhla v 9.d. Pobesedovali jsme s milou paní, která do České republiky přijela studovat z Mongolska, seznámila se zde s Portugalcem, založili rodinu a nyní u nás i se svými dětmi trvale žijí. Obdiv patří její češtině, která je téměř bezchybná. 
Žáci odpovídali na anketní otázku: Pozvali byste rodinu cizinců k Vám domů a proč? Čím byste je pohostili?
Pozvala bych svoji tetu, strýce a bratrance a sestřenici, kteří jsou černoši a bydlí v Kanadě. Uvařila bych jim vepřo, knedlo, zelo.
Nikol Geitlerová, 9.c
Ano pozvala a pohostila bych je kuřecím řízkem s bramborovým salátem a nebo kuřecím masem se sýrovou omáčkou. A proč? Protože proti cizincům nic nemám, aspoň ráda poznám nové lidi a jejich zvyky a tak. Může to být legrace! A možná by mě přiučili nějakému jazyku (trochu).
Kristýna Šenkarová 9.c
Já bych rodinu cizinců pozvala a to i s velkou radostí. Pozvala bych je z toho důvodu, aby poznali, jak se žije v Česku, také bych se dozvěděla, jak oni zase žijí ve své zemi. Připravila bych jim mé nejoblíbenější jídlo – zeleninový salát s kuřecím masem!
Kateřina Dostálková, 9.c
Já bych určitě rodinu pozvala. Přece seznamovat se s jinými lidmi je zajímavé. Určitě bych na oběd udělala tradiční vepřo, knedlo, zelo.
Ingrid, 9.c
Ano, jelikož bych se chtěl dozvědět o jejich zvycích atd.. Uvařil bych kynuté knedlíky a ukázal bych jim naši krásnou zahradu.
Karel Doseděl, 9.b

Sdílejte!