Exkurze do Osvětimi

Dne 29. května 2006 se žáci 9. ročníků zúčastnili exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi. Prohlédli si také krásné historické centrum Krakova.
Koncentrační tábor Osvětim byl vybudován pro polské politické vězně v roce 1940. Původně měl sloužit jako nástroj teroru a vyhlazování Poláků. Časem sem začali nacisté posílat lidi z celé Evropy, zejména Židy. Osvětim se tak stala místem největšího vraždění na světě. Zemřelo zde asi 1,5 mil. lidí.Tato exkurze navázala na dějepisné učivo o holocaustu. Navštívili jsme hlavní tábor Osvětim – Auschwitz a blízký tábor Auschwitz II – Birkenau, vybudovaný ve vesnici Březinka. Na území první části osvětimského tábora jsme si prohlédli expozici prezentující dějiny koncentračního tábora Osvětim a národní expozici. Poté jsme se přesunuli do Březinky, kde jsme měli možnost vidět obytné baráky vězňů, které se dochovaly v původním stavu, dále železniční rampu, zříceniny krematorií a plynových komor a pomník obětem holocaustu.Odpoledne nás čekala prohlídka Krakova. Seznámili jsme se s historickým jádrem města, kde se nachází kostel sv. Ondřeje, Rynek Glowny, kostel sv. Vojtěcha, Sukiennice a hradní komplex Wawel.Tato exkurze se uskutečnila již podruhé a díky velkému zájmu ze strany žáků bude pořádána i nadále.Veronika Hráčková, Jarmila Tomešková

Sdílejte!