Proč právě Valentýn?

Brzy bude den SVATÉHO VALENTÝNA. Ale kdo to vlastně byl – ten Valentýn?
 Proč je tento den spojován s láskou? Ve starověkém Římě byl 14. únor svátkem pocty bohyni June. June byla královnou všech římských bohů a bohyň a následující den – 15. února začínaly oslavy boha Lupercia. V tehdejší době byly životy chlapců a dívek striktně oddělené a jedenkrát za rok, právě v předvečer tohoto svátku probíhala jakási loterie. Na kousky papíru se napsala jména vybraných a mladých dívek, lístky se vložily do nádoby a mladí muži si vždy vybrali jeden lístek a s vyvolenou dívkou byli partnery po dobu oslav a často i po celý rok až do další loterie.
Císař Klaudius II. se zúčastňoval mnoha bitev, ale římští muži jen neradi vstupovali do vojska. Klaudius věřil, že to bylo proto, že nechtěli opouštět své milé a rodiny, a proto se rozhodl zakázat všechna zasnoubení i svátky v Římě. Svatý Valentýn byl římský kněz, který žil v době Klaudiovy vlády. Nedbal Klaudiova zákazu a dál oddával zamilované páry. Za tyto skutky byl uvězněn a odsouzen k smrti. Trest byl vykonán 14. února roku 296.
Říká se, že během pobytu ve vězení za ním chodili mladí lidé a házeli mu květy a psané vzkazy do okna cely. Tak chtěli ukázat, že jako on i oni věří v lásku. Jednou z nich byla dcera správce vězení, do které se Valentýn zamiloval a v den své smrti ji zanechal dopis, který podepsal „s láskou tvůj Valentýn“. Tato větička přežila a dodnes se píše na přání. Dávají si je mezi  sebou mladí i starší.Jméno Valentýn tak často skrývá tajnou ctitelku, takže se stává, že chlapci i dívky mohou obdržet i několik přání, aniž by věděli, od koho jsou.
Lásky není nikdy dost, budiž tedy 14.únor vzorem pro všechny další dny v roce.

Zpracovala Simona Maděrová a Lucie Habartová z 9.c.

Sdílejte!