Eko-bio koutek

Mezinárodní hnutí ochránců životního prostředí
Tato organizace vznikla v roce 1971, založila ji hrstka nadšenců původně na protest proti americkým jaderným pokusům poblíž Aljašky, na místě s mnoha ohroženými živočišnými druhy. Postupně se tato organizace rozšířila i do jiných zemí světa.
 V současné době je na světě 39 poboček Greenpeace. V roce 1992 vzniklo zastoupení i v České republice.
A za co bojují? Hlavní činností je boj proti jadernému zbrojení, zastavení znečišťování životního prostředí a ochrana přírody, zrušení kácení stromů v deštných pralesích, záchrana ohrožených živočišných druhů.
Úspěchy? Například: Greenpeace zabránilo výstavbě velrybího masokombinátu v Japonsku. S firmou IKEA uzavřelo toto hnutí dohodu, že IKEA nebude k výrobě nábytku používat dřevo z deštných pralesů.
A kde berou peníze? Greenpeace je  nezisková organizace, která nepřijímá žádné finance ze státních dotací, ani z průmyslu. Získává je pouze od členů organizace. A dále prodejem různých propagačních věcí – samolepek, plakátů, přívěšků, balónků, …, zkrátka věcí, na nichž je znázorněno a napsáno, za co lidé z Greenpeace bojují.
Greenpeace bojuje za proti globálním problémům planety, což je podle mě velmi důležitá věc. My můžeme také a přitom nemusíme být zrovna členy Greenpeace. Jak? Můžeme začít třeba u třídění odpadu, což může každý z nás, ale o tom až příště.
Anežka Holznerová, 9.a

Sdílejte!