Šachisté opět úspěšní

V pátek 27. ledna se odehrálo krajské kolo Přeboru škol v šachu. V každé kategorii hrálo osm týmů, vždy dvě nejlepší školy postupují na mistrovství České republiky. Naše škola měla zastoupení v kategoriích 1. – 5. tříd a 6. – 9. tříd. Naši školu reprezentovali Jan Vávra 4. B, Rostislav Procházka 4. A, Klára Spáčilová 3. A, Martin Hampala 5. B, Viktorie Všetulová 7. D, Roman Lapčík 8. C, Stanislav Foltýnek 7. D, Robin Čapek 7. B.
V úvodním kole hrají tradičně proti sobě okresní rivalové. I. stupeň si to rozdal se ZŠ TGM Mařatice, II. stupeň vyzval ZŠ a MŠ Osvětimany. II. stupni se po rychlé výhře Standy zápas vyvíjel velmi příznivě. Standu napodobili Roman a Robin, čímž družstvo vedlo 3:0. Poslední partii dohrála Viki, která nakonec prohrála.

I. stupni se zápas ze začátku nevyvíjel příznivě, prohrál Honza a Rosťa. Zápas záležel na Klárce a Martinovi. Naštěstí své partie vyhráli a tím pádem to byla velmi cenná remíza 2:2! Ve druhém kole hrál I. stupeň se ZŠ Integra Vsetín a velmi jasně vyhrál 4:0. II. stupni se ze začátku zápas vyvíjel velmi příznivě po výhrách Robina a Standy. Záhy ale nečekaně prohrál Roman, a jelikož prohrála i Viki, tak zápas skončil remízou 2:2. Ve třetím kole opět I. stupeň vyhrál velmi jasně 4:0 se ZŠ Slovan Kroměříž. II. stupeň vstoupil do zápasu se ZŠ Zlín-Malenovice s vedením 2:0 po výhrách Standy a Robina. V té chvíli Romana okolnosti donutily odejít od partie, což byla škoda, protože to mělo vliv i na výsledek této partie. Roman měl dva pěšce navíc, ale následně ztratil věž a po chvilce i partii. Vše měla v rukou Viki, která měla materiálu méně. Soupeř ,,hodil flintu do žita“ a nabídl remízu, kterou Viki samozřejmě přijala a zajistila nám těsnou výhru 2,5:1,5. Čtvrté kolo bylo nejtěžší pro II. stupeň, protože mělo jasného favorita ZŠ Hošťálkovou. Rychle bylo rozhodnuto na třetí šachovnici, kde Standa ztratil dva pěšce a po chvilce i partii. Následně prohrála i Viki, ale záhy snížil Roman výhrou na 2:1, a jelikož Robin prohrál, prohráli jsme 1:3. Zato I. stupeň vedl 2:0 se ZŠ Jasennou po výhrách Klárky a Martina, s čímž soupeř nesouhlasil, snížil na 2:1, když prohrál Rosťa. Vše tedy záleželo na Honzovi, který svědomitě dovedl partii k výhře a zajistil výhru 3:1. V pátém kole se nedařilo I. stupni, který podlehl ZŠ Zlín-Malenovice poměrem 0:4. Tentokrát II. stupni šlo o vítězství se ZŠ Vsetín-Rokytnice. První bod na naše konto připsal Standa, který získal materiál navíc a už pro něho nebylo těžké dovést partii k výhře. Po chvíli Standu napodobil Roman, který táhl naschvál rychle jen pro to, aby soupeř tahal rychle a dělal chyby, jak se také stalo. Roman dovedl partii úspěšně k výhře. Velmi mazaná taktika! Věřili jsme ve vítězný bod v partii Robina, který si bohužel nevšiml matu, a když prohrála Viki, byla to smolná remíza 2:2. V předposledním kole jsme nesměli ,,usnout na vavřínech“ a museli bojovat až do konce. Velmi svědomitě do předposledního kola šel II. stupeň se ZŠ Valašské Klobouky. Soupeř hrál bohužel jenom ve třech, vedli jsme 1:0 po kontumační výhře Robina. Další výhry připsali na naše konto Standa, Roman a Viki, takže velmi jasná klíčová výhra 4:0. Vyrovnaný zápas měl I. stupeň se ZŠ Litenčice. Spolehlivě jako první vyhrála Klárka, což se soupeři nelíbilo, a stav je záhy 1:2 pro nás, když prohrál Honza s Rosťou. Vše záleželo na Martinovi, který nakonec vyhrál a tím zachránil remízu 2:2. V posledním kole šlo oběma týmům o vše. Příznivého soupeře měl II. stupeň, který vyhrál 4:0 a rozhodl o třetím místě. Napínavý zápas sehrál I. stupeň se ZŠ Valašskou Polankou. Začal lépe pro nás, když první bod na naše konto připsal Martin, což nutilo soupeře srovnat na 1:1, když prohrál Rosťa. Honza zvýšil na 2:1 a jistí tím třetí místo tým. Nevadilo, když prohrála Klárka, protože jsme získali cennou remízu 2:2!

Po skončení turnaje si odvezl I. i II. stupeň bronz, což je určitě velikým úspěchem. Mistrovství České republiky školních týmů se bude konat ve Zlíně, tak zkusíme požádat o divokou kartu. Naše vystoupení na Krajském kole přeboru škol v šachu bylo velmi úspěšné.

Je nutné vyzdvihnout osobní úspěchy na šachovnicích, kde Klárka Spáčilová získala 3. místo na třetí šachovnici se ziskem 5 bodů, Martin Hampala 2. místo na čtvrté šachovnici se ziskem 6 bodů, Roman Lapčík 2. místo na druhé šachovnici se ziskem 5 bodů, Standa Foltýnek 2. místo na třetí šachovnici se ziskem 6 bodů a Robin Čapek 3. místo na čtvrté šachovnici se ziskem 4 bodů (bohužel se nezapočítávají kontumační body, jinak by měl Robin 1. místo na čtvrté šachovnici s 5 body, ale 3. místo je také velkým úspěchem).

Pochvalu si za reprezentaci školy zaslouží všichni a velké poděkování patří Aleně Mimránkové, která nás na turnaj doprovázela, a také všem, co nám fandili.

Stanislav Foltýnek 7. D

Sdílejte!